Zazwyczaj przygoda z fotografowaniem zaczyna się od kupna wysokiej jakości aparatu. Dopiero potem, jego właściciel dowiaduje się, że na jakość robionych zdjęć wpływa nie nie tylko sam aparat, lecz również rodzaj zastosowanego obiektywu. Wybór odpowiedniego obiektywu nie jest sprawą prostą. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, różniących się między sobą wieloma elementami. Dlatego też, warto przed zakupem dowiedzieć się, co oferuje rynek, aby nie kupować kota w worku.
Przed zakupem obiektywu, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie wykorzystywany aparat fotograficzny. Jeżeli zamierzamy robić okazjonalne zdjęcia, a fotografia nie jest naszą pasją, prawdopodobnie w zupełności wystarczy nam obiektyw kitowy, dołączony do zestawu. Obiektywy kitowe zazwyczaj wyposażone są w zmienną ogniskową, która umożliwia dokonywanie zbliżeń. W związku z tym, że jakość tego typu produktów może być naprawdę różna, warto przyjrzeć się bliżej ich parametrom, aby kupić taki model, który zapewni robienie zdjęć na wysokim poziomie.
W przypadku osób, które fotografowanie traktują poważnie, obiektyw kitowy może okazać się niewystarczający, W takim przypadku, raczej będzie trzeba dokupić przynajmniej jeden dodatkowy model. Przed dokonaniem zakupu trzeba znowu zadać sobie pytanie, co będzie przedmiotem fotografowania. Jeśli zamierzamy fotografować dzikie zwierzęta w środowisku naturalnym, do których nie da się podejść blisko, konieczny będzie zakup teleobiektywu ze zmienną ogniskową. W przypadku fotografowania widoków, najlepszą opcją będzie obiektyw szerokokątny, dający szerokie pole widzenia. Osoby zamierzające wykonywać zdjęcia studyjne, z pewnością powinny rozważyć zakup obiektywów portretowych. Posiadają one stałą ogniskową, dlatego nie umożliwiają robienie zbliżeń. W zamian jednak otrzymuje się wysokiej jakości fotografie pozbawione wad optycznych, takich jak dystorsja, czy aberracje.
Istotnym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze obiektywu jest rodzaj zastosowanego focusa. Dla osób zajmujących się amatorsko fotografią, najlepszym wyborem będą obiektywy z automatycznym ustawianiem ostrości. Profesjonaliści powinni jednak zdecydować się na obiektyw manualny, który przydaje się szczególnie w fotografii studyjnej. Jeżeli komuś zależy na uzyskiwaniu dodatkowych efektów związanych ze zmianą ostrości, może pomyśleć o obiektywie typu shift. Osoby fotografujące obiekty architektoniczne, powinny natomiast zainteresować się obiektywem tilt, który koryguje błędy optyczne, dotyczące perspektywy. Warto także rozważyć zakup obiektywów ze stabilizacją obrazu. Choć są droższe pozwalają uniknąć rozmywania się zdjęć.