Dobre kadrowanie wcale nie jest wiedzą tajemną, oczywiście dojście do mistrzostwa wymaga wielu lat praktyki i sporego talentu, ale wystarczy zapamiętanie kilku prostych zasad, aby znacznie poprawić wygląd naszych zdjęć.
Jednym z podstawowych błędów początkujących fotografów jest ustawianie fotografowanej osoby w centrum kadru. Pozwala to na dobre jej wyeksponowanie, ale równocześnie sprawia, że wszystkie takie zdjęcia są podobne do siebie i strasznie nudne. Rozwiązaniem tego problemu jest przesunięcie fotografowanego obiektu trochę w bok i umieszczenie w innym miejscu kadru. Sprawdźmy, jak prezentuje się na tle otoczenia. Najlepsze zdjęcia powstają, gdy wszystkie elementy znajdujące się na fotografii opowiadają jakąś historię.
Błędem jest również stosowanie zbyt szerokiego kadru, szczególnie gdy fotografujemy ludzi. Zbytnie oddalenie sprawi, że nie pokażemy dobrze, ani fotografowanych osób, ani krajobrazu i obiektów w tle. Często lepsze jest przybliżenie się i pokazanie emocji na twarzach kosztem tła. Inną ciekawą techniką mającą zastosowanie na przykład podczas robienia zdjęć na tle budynków, jest oddalenie się do miejsca, z którego dobrze widać całą budowlę i umieszczenie fotografowanego człowieka blisko obiektywu. W ten sposób jednocześnie pokażemy jego wyraz twarzy i budynek.
Przed zrobieniem zdjęcia warto trochę poeksperymentować i zobaczyć, jak wygląda fotografowany obiekt z różnych perspektyw. Oddalenie się lub przybliżenie albo zmiana kąta robienia zdjęcia potrafi zrobić ogromną różnicę. Ważne jest to szczególnie na początku naszej przygody z fotografią, kiedy mamy mało doświadczenia. Również zmiana ustawienia aparatu z poziomego na pionowe może okazać się dobrym pomysłem. Eksperymentowanie w praktyce da nam więcej niż sucha teoria. Oczywiście warto również czerpać inspiracje od doświadczonych fotografów, oglądanie ich zdjęć i próba odtworzenia kompozycji i kadrowania, które zastosowali w swoich pracach, może być doskonałym ćwiczeniem i dostarczyć wielu inspiracji.