Fotografowanie każdego rodzaju obiektu rządzi się własnymi prawami. Inne ustawienia zastosujemy do fotografowania ruchomych obiektów, inne do obiektów statycznych, oddalonych, bliskich, zacienionych czy znajdujących się w pełnym słońcu. W skrajnych przypadkach niezbędne będzie także zastosowanie określonego sprzętu. I tak też jest w przypadku fotografowania małych obiektów.
Fotografowanie niewielkich przedmiotów czy zwierząt wymaga bliskiego podejścia do fotografowanego obiektu. W przeciwnym razie nie zdołamy uchwycić szczegółów, które są zazwyczaj całym jego urokiem. Fotografia z niewielkiej odległości, mająca na celu ukazanie tego, czego gołym okiem nie widać, nosi nazwę makrofotografii. Zwykłe obiektywy o ogniskowej 18 mm i więcej nie pozwalają na robienie zdjęć obiektom znajdującym się blisko szkła. Obiektywy makro dają taką możliwość. Czasami jednak ta niewielka odległość wiąże się z pewnymi problemami, na przykład cieniem rzucanym na obiekt przez aparat. Dlatego bardzo ważne jest pilnowanie kierunku światła padającego na przedmiot czy zwierzę. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku teleobiektyw do makrofotografii, który pozwala na zwiększenie odległości od obiektu bez utraty jakości zdjęcia.
Niezwykle efektownym zabiegiem w makrofotografii jest rozmyte tło, które podkreśla kształt i fakturę obiektu fotografowanego. Takie rozmazane tło osiągnąć można poprzez jak największe przymknięcie przysłony. Zabieg ten wiąże się jednak ze znacznym ograniczeniem światła. Dlatego fotografowanie małych przedmiotów czy zwierząt powinno przebiegać przy wydłużonym czasie naświetlania. Z tego powodu niezbędnym sprzętem do makrofotografii, poza odpowiednim obiektywem, jest statyw. Umożliwi on robienie nieporuszonych, ostrych zdjęć przy długim czasie otwarcia migawki. Na niedobór światła pomoże także dodatkowe, sztuczne źródło oświetlenia, np. lampa błyskowa. Stosowanie lampy błyskowej w makrofotografii nie należy jednak do najprostszych, ze względu na skalę fotografii. Na ostateczny wygląd na zdjęciu takich małych obiektów, jak pręciki kwiatu czy pszczoła wpływa bowiem każdy snop światła, kąt i kierunek pod jakim pada, a także natężenie.
Mimo tych trudności, makrofotografia należy do jednych z bardziej efektownych. Warto spróbować w niej swych sił, bo dzięki niej mamy możliwość prezentowania świata na pierwszy rzut oka niedostępnego człowiekowi.