Aparaty cyfrowe dają użytkownikom do dyspozycji niezliczone ilości funkcji, w których można się pogubić. Niektóre z nich są ważne innej mniej, dlatego stając przed wyborem aparatu ciężko zdecydować się. Który aparat będzie odpowiednim wyborem? Wiele osób nie wie co oznaczają poszczególne parametry i jak wpłyną na zdjęcia, dlatego trzeba się kierować kilkoma wskazówkami, które pomogą w podjęciu trudnej decyzji.
Liczba megapikseli
Spotkać można wiele osób, które twierdzą, że za jakość zdjęcia odpowiada ilość megapikseli, im więcej tym lepiej. Niestety, większa liczba megapikseli nie wpływa na polepszenie jakości obrazu. Może być nawet tak, że większa ich ilość spowoduje więcej szumów na zdjęciach oraz pogorszy nasycenie kolorów. Dla fotografów bez doświadczenia wystarczą w zupełności aparaty z kilkoma megapikselami, od 5 do 10, ponieważ nie to jest najważniejszy parametr.
Jasność
Ważnym elementem w aparacie fotograficznym jest jasność obiektywu. Oznacza się ją małą literką „f”, przy której widnieje pewna wartość – im mniejsza, tym lepiej. Dobrym wyborem będzie aparat o wartości f2,8. Sprawdzi się także f3,0, a wszystkie wartości powyżej nie są polecane.
ISO
ISO jest to oznaczenie czułości aparatu. Im większy zakres ISO oferuje aparat, tym więcej możliwości podczas wykonywania zdjęć. Wysokie wartości ISO pozwalają na więcej szczegółów przy słabym świetle, ale odbija się to na ziarnistości. Niskie ISO sprawdzi się natomiast podczas zdjęć przy słonecznej pogodzie. Standardowo aparaty oferują zakres od 100 ISO do 3200 ISO.
Ergonomia
Czynnik ten zazwyczaj nie jest w ogóle brany pod uwagę, kierując uwagę na inne, a przecież jest to bardzo istotne. Jeżeli aparat lepiej dopasowuje się do dłoni, może to w efekcie wpłynąć na lepszą jakość zdjęć. Na ergonomię składa się kilka elementów: waga aparatu, ułożenie w dłoni oraz dostęp do przycisków i pokręteł.
Stabilizacja obrazu
Stabilizacja jest ważna zwłaszcza podczas wykonywania zdjęć na dużym zbliżeniu. Parametr ten pozwoli na delikatne drgania ręki bez znaczącego wpływu na pogorszenie jakości zdjęcia.